Rengarenk Kına Tacı Yapımı

IMG_2394

Geline kına yakma geleneği özellikle Anadolu’da çok eskiye dayanan bir gelenektir. Anadolu’da hemen her evde yıllardan beri uygulanan bu gelenek bir dönem büyük şehirlerde demode bulunur genç kadınlar tarafından istenmezdi, şimdilerdeyse çok moda, neredeyse yapmayan yok gibi ancak Anadolu’da yapılan kına gecelerinden çok daha gösterişli bir eğlenceye dönüşmüş durumda. Kimileri organizasyon şirketleriyle anlaşıp değişik konseptlerde çılgın kına partileri düzenliyor, kimileri ise bir mekanla anlaşıp çalışmalara başlıyor… Kimi el emeği süsleriyle, kimi hazır alınan ufak tefek ürünlerle kına gecelerini renklendiriyor. Yapılan küçücük şeyler bile ileri de o güne geri döneceğimiz hatıralara dönüşüyor.

Sanırım hangi coğrafyada olursanız olun, hangi şarkılarda eğlenirseniz eğlenin kına yakma geleneğinin her yerde aynı olan tek ritüeli duygu yüklü “Yüksek Yüksek Tepeler” türküsüyle gelini ağlatmaktır. Ağlayan ama giden gelin makbuldür zaten ağlatılmayan gelin de çok azdır herhalde, o yüzden hemen iki damla gözyaşı dökün ki sizi ağlatmaya ant içmiş türkülere maruz kalıp, benim gibi zırıl zırıl, durmadan ağlamayın.

Bu yazımda kına gecem için yaptığım rengarenk taçları ve el mumlarını paylaşacağım.

     Malzemeler

  • Çeşitli renkler de organze kumaş ve tüller (Evinizdeki eski perdeleri de değerlendirebilirsiniz) 🙂
  • Organze ve saten kurdelalar
  • Kalın lastik
  • İğne-iplik

      Yapımı

  • Taçları saç örgüsü şeklinde örüp iki ucunu bağlıyoruz. Bağlama işlemini küçük lastik tokalarla yapmanızı tavsiye ederim. Örgünün boyutunuysa, arkasına küçük bir lastiği yerleştirebilecek şekilde kendi başınıza göre ayarlayın.
  • Örgünün iki ucuna boyutunu ayarladığınız kalın lastiği dikin ve örgüyü birleştirin. Küçük lastikler sayesinde tacınız esneyip herkese uygun hale gelecek.
  • Dışarıdan görünen lastiği küçük bir organze kumaşla sarın ve kumaşı enlemesine dikin. Lastiğe dikmemeye dikkat edin ki lastik esneyebilsin. Kumaşı lastiğe sararken esneme payını da düşünüp lastiği kamufle ettiğimiz kumaşı biraz uzun tutmaya özen gösterin
  • En son olarak kapladığımız lastiğin etrafına kurdelaları bağlayın.

Taçlarınızdan biraz fazla yapmanızı tavsiye ederim bu şekilde eğer gidilecekse gelin hamamında da kullanabilirsiniz. Tefleriniz de varsa aynı renk bir kaç kurdelayla onları da süsleyebilirsiniz.

Kalan kurdelaları da el mumlarına bağlayın. Fotoğraftaki el mumlarını Eminönü’nden Hasanoğlu adında bir dükkandan bulabildim, ne yazık ki her yerde satılmıyor.

Kına tepsisinin de taçlara uygun olmasına dikkat ettim ve internetten sipariş verdim. Böylece hepsi güzel bir uyum içinde oldular. 🙂 Kalan kumaşları da resim çerçevesi yapımında kullandım.

IMG_2394

IMG_2389

IMG_2393

IMG_2400

IMG_2395

TmassIBuoCkQjeMeRA0SyhrmGcu5lguhP9_coDOEYsc,ac0MsaTa10xTPG9GTLLffFr4XfagxBa7tnwZ97cGsoQ20150419_183000

20150418_160930

58

Devamını oku:
IMG_3681
Bir Takım Eklektik Fikirler!

Kapat