Bahar Yorgunluğu Kapıda

IMG_3630

Bahar geldi gelmesine ama havası henüz teşrif edemedi. Kalın montlar, kabanlar hala askılarda ancak ‘Az kaldı biraz daha sabır, güneşli günler göreceğiz’ diyerek avutuyoruz kendimizi. Bu yazımda bahar havaları gelmeden, yorgunluğu gelmiş olanlar için bir kaç basit öneri yazacağım.

Bir süredir yataktan kalkma sürelerim uzadı, gün içerisinde halsizlik ve bir şeyler yapmak için isteksizlik hissediyorum. Biraz dergi karıştırıp, bulduğum tavsiyeleri bir kenara not ettim, kendi uyguladığım şeyleri de bu notlara ekleyip sizlerle paylaşmak istedim.

Sağlıklı Beslenin

Güne mutlaka iyi bir kahvaltıyla başlayın. Domates, salatalık, semiz otu, taze soğan için doğru mevsime geldik, sabah kahvaltısında sizde bu sebzeleri tüketip vücudunuzu bahar yorgunluğuna karşı daha dirençli hale getirebilirsiniz. Kuru kayısı, incir ve kuruyemişleri de kahvaltınızdan eksik etmeyin. Kışın aldığımız kiloları verebilmek için iyi bir kahvaltıyla güne başlamamız şart bu nedenle kahvaltıyı ihmal etmeyin.

Spor Yapın

Bahaneleri bir kenara bırakın, spor yalnızca spor salonlarında yapılabilecek bir aktivite değil. Isınan havaları fırsat bilip atın kendinizi sokağa, her gün 40 dk. veya haftada 4 gün bir saat yürüyüş yaparak metabolizmanızı hızlandırıp, kendinizi daha zinde hissedebilirsiniz

Su İçin

Metabolizmamızın hızlı çalışmasını sağlamak için suyu hayatımızdan ihmal etmemeliyiz, günde 10-12 bardak mutlaka su içmeliyiz. Su içmekten hoşlanmıyor musunuz? Suyunuzun içine bir parça limon ve salatalık ekleyebilirsiniz. Çilekle de deneyin, içmek keyif veriyor 🙂

Doğal Vitamin Alın

Mevsim geçişlerinde en sevdiğim şeylerden biri değişmeye başlayan pazar tezgahları, çeşit çeşit sebze ve meyveler ekleniyor, tezgahlar rengarenk oluyor. Tabi ki her sebze ve meyveden alacağımız vitaminlerde farklı. Baharda yaşadığınız stresi ve yorgunluğu atmak için, A, B ve C grubu vitaminleri tercih edebilirsiniz. Kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, et ve süt ürünlerinin yanı sıra çilek,kivi, kavun ve şeftali bu vitaminleri doğal yoldan alabileceğiniz meyvelerden.

Düzenli Uyuyun 

Vücudumuz kış aylarında daha fazla uyku hormonu ürettiği için bahar geldiğinde bu hormon azalmaya başlıyor, bu nedenle ilkbahara geçerken uyku eksikliği problemi yaşayabiliyoruz. Yaşadığımız uyku eksikliği de yorgunluğa neden oluyor. Bunun önüne geçebilmek için akşam yatmadan bir kaç saat önce papatya ve melissa çayı tüketebilirsiniz. Uykudan önce ılık bir duş alabilirsiniz ki bu uykunuzu açmaz daha rahat uyumanıza neden olur.

Eve Kapanmayın

Bu günlerde korkudan sokağa çıkamadığımız bir gerçek o zaman komşuluk ilişkilerini geliştirmeniz için ideal bir zaman. Hiç bir şey yapamıyorsanız bir kahve için yan komşuya geçin. İş ve ev arasında bir yaşamdan kaçının sinemaya gidin, doğa yürüyüşleri yapın, hafta sonu şehirden uzaklaşın. Tüm bunlar vücudunuzun dopamin ve seratonini daha fazla salgılamasına neden olur. Bu da daha fazla mutluluk demek!

Kafeinden Kaçının

Kahveye, çaya bir mola verelim, evimizde doğal bitki çaylarına daha çok yer açalım. Bağışıklık sistemimizi destekleyip, metobalizmayı hızlandıralım. Diyorum, diyorum da, bu maddeyi bir türlü kendimde uygulayamıyorum ancak bu madde önemli siz dikkat edin 🙂

Evinizi Dağınık Bırakmayın

Elbette ki bunun vücudumuz üzerinde bir etkisi yok ancak bahar yorgunluğunun ruhumuzda da etkisi oldukça büyük. Öyleyse ruhumuzu da zinde tutmak için bazı şeylere dikkat edebiliriz. Dağınık bir eve uyanmak hiç kimse istemez, uyku tutmayan bir gecenin ardından geç saate kadar uyduğunuz bir sabah daha da geç saate kadar yatakta kalmak için bir neden; dağınık ev, bulaşıklardan dağ olmuş bir mutfak… Yatak odanızı da düzenli tutmanız rahat bir uyku uyumanız için önemli bir faktör, deneyin derim.

Çiçek Besleyin

Baharın en sevdiğim getirilerinden biri rengarenk açan, hepsi birbirinden güzel çiçekler. Sizde bir çiçeğe evinizde hayat verebilirsiniz.

 

 

Devamını oku:
prada-fall-winter-2012-13-1
2012-2013 Sonbahar-Kış Trendleri

Kapat