Beslenme Tüyolarım

HealthyMindBody2

Çoğu insan evlenmeden önce “Evlen de kilo alırsın, hele bir de çocuk yap dombilisin.” şeklinde yorumlarda bulundu. Size de bu gibi konuşanlar varsa, kafaya takmayın, evlendikten sonra kilo alınır diye bir şey yok. Bazen söylenenler sizi yolunuzdan çıkarıp “Aman nasıl olsa kilo alacağım, kaçınılmaz son” diyerek saldım çayıra olayına girebilirsiniz. Girmeyin efendim, evlendikten sonra kilo almak kader değil 🙂 (yurttanmanzaralar tv’de zayıflama hapı satan adam sloganı) İnin aşağıya bir kaç tüyom var;

Ben 1.58 boyunda 46 kilo ufak tefek bir kadınım. Son 5 senedir kilom 1-2 kilo farklılıklar göstermiştir. Kısaca kendimi bildim bileli hep böyleyim, yıllar geçtikçe de zaman tersine işliyor gibi, eski fotoğraflarımda daha kilolu ve yaşım daha olgun gibi görünüyor. Hal böyle olunca bende günlük hayat rutinlerimi 2-3 satır yazmak istedim, müsadenizle…

Kahvaltı alışkanlıklarım

Güne mutlaka yumurtayla başlamaya dikkat ederim. Hem tadına bayılıyorum hem de vücudum için gerekli proteinin bir kısmını sabah almış oluyorum. Uzun bir süre tok kalmamı sağladığı için çoğu zaman öğlen ağır şeyler yeme ihtiyacı duymuyorum. Peki kaç yumurta yiyorum? Haşlanmış olarak 2 tane, omlet olarak 3 tane yumurta tüketiyorum. Yumurtanın yanında 4-5 tane ceviz, 2 büyük dilim peynir, dilediğim kadar zeytin ve yeşillik yiyorum. Son günlerde ekmeği hayatımdan çıkardım. İnanın bunları yiyince zaten acıkmıyorum.

Kahvaltı üstüne mutlaka sade bir türk kahvesi içiyorum. Türk kahvesinin de tok tutma gibi bir özelliği var sağolsun 🙂

Benim kahvaltım erken kalkanlar için biraz geç başlıyor, genelde saat 10 gibi kahvaltıya başlıyorum. Çok yavaş yediğim için bayağı bir uzun sürüyor. Zaten yavaş yemek benim çocukluktan gelen bir alışkanlığım ve kilomu korumak adına çok önem verdiğim bir şey.

Öğlen atıştırmaları

Saat 2 gibi evde çorba varsa mutlaka çorba içerim. Çorba yok ama börek var, o en tehlikelisi 🙂 Tabi ki böreği de yiyorum ama sadece küçük bir dilim. O saatlerde canım tuzlu şeyler ister o yüzden tatlı bir şeyler yemiyorum. Saat 3 buçuk-4 arası ise canım ufacık bir tatlı istiyor, o zaman da işte bu tarifi yapıyorum akşama kadar tok kalıyorum.

Ara Öğün

Yarım elma

3 adet çilek

Yarım muz

3 yemek kaşığı yoğurt (mümkünse kendiniz yapın, yapmıyorsanız da organik olan yoğurtları tüketin, gerçi yapın ya üşenmeyin üşene üşene obez bir nesil olduk zaten. Benim ilk yoğurt maceram için tıklayınız.)

Tarçın (tarçın yerine taze nanede kullanabilirsiniz)

Bazen üzerine fındık, badem veya ceviz ekliyorum. Evde hangi meyveler varsa bu tarifi denemenizi tavsiye ederim ama en çok elmayla lezzetli oluyor.

Akşam yemekleri

Üniversiteden beri çorba içmeden geçirdiğim akşam yemekleri azdır. Pilav, makarna yememek içinde mutlaka çorba yapıyorum, çorba ve yemekten sonra pilav veya makarnaya zaten yer kalmıyor. Ekmeği akşamları tüketmemeye çalışıyorum. Balık ve et yemeklerini ekmeksiz yiyemediğim için, onların yanında da esmer ekmek tüketiyorum. Ama hayatımın hiç bir döneminde ekmek (karbonhidrat) bağımlısı bir insan olmadım. Benim için bir yemekte olmazsa olmaz çorbadır, ekmek değil.

Film izlerken 

Film izlerken paketlenmiş abur cubur ürünler yemek yerine kuruyemiş veya az yağda patlamış mısır yiyoruz. Canım çok fazla tatlı isterse yine meyve tüketmeye dikkat ediyorum. Hatta meyvenin üzerine kakao döküp tüketiyorum, böylece çikolata krizlerininde önüne geçmiş oluyorum.

Gün için atlamadan yaptıklarım: Yumurta, ceviz ve yoğurt yemek. Günde en az yarım saat mutlaka yürümek veya yüzmek, spor yapmaya zaman ayırmak. Evde boş boş otururken bile karın kaslarımı sık bırak yaparak çalışmasını sağlamak. Evin içinde sürekli su dolu bir şişeyle gezmek ve bitirmek için kendimle yarışmak. Yemek yemek için saatlere bağlı kalmayıp, vücudumu dinlemek.

Çok yakında reformer pilatese başlıyorum. Deneyimlerimi de şuralara bir yerlere iliştiririm 🙂

Ne yazık ki şu an yaşadığımız hayat için bir kerelik hakkımız var o yüzden bedenlerimiz hepimiz için çok değerli, onlara iyi bakın…

Sağlık ve sevgiyle kalın…

Dip not: Sağlıkçı veya diyetisyen değilim yalnızca günlük beslenme alışkanlıklarımı okuyucularla paylaşmak istedim. Bu yazı kesinlikle bir beslenme programı değildir.

 

Devamını oku:
IMG_3590
Bir Takım Kutlamalar!

Kapat