Yılbaşı İçin 7 Farklı Tarif

kpak

Merhaba, ben Duygu. Kısaca Modarenga’ya nasıl dahil olduğumdan bahsetmezsem yazıma giriş yapamam 🙂

İlkay ile üniversiteden arkadaşız. Onlar bazen geçmişin tozlu raflarında bazen yerin metrelerce altında geleceğimizi aydınlatacak küçücük bir parça ya da ipucu bulmanın verdiği sevinçle Arkeoloji bölümüne devam ederken ben de X markası için yeni pazarlama stratejileri geliştireceğim, Y markasına yaratıcı reklam fikirleri bulacağım diye çırpınan bir Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü öğrencisiydim. Hayatlarımızın belki de en güzel beş yılını, Türkiye’nin belki de en güzel şehrinde bıraktık: Eskişehir’de… Sonra tüm grubun heyecanla beklediği gün geldi ve İlkay’ımızla Tolga’mız dillere destan bir şekilde hayatlarını birleştirdi! Ya sonra? Yollarımız yine kesişti mi İstanbul’da! Şimdi bu kalabalık ve acımasız şehirde hayatta kalma mücadelesine dahil olan gencecik binlerce insandan yalnızca üç tanesiyiz 🙂 Bazı şeyleri de rayına oturtmaya başladık ya, değmeyin keyfimize! Bunca anlatımdan sonra özetle ben de artık vaktim oldukça Modarenga’da olacağım. Yepyeni, sürpriz, elimizden geldiğince yaratıcı çalışmalarımız olacak İlkay ile, umuyoruz ki hoşunuza gidecek, bekleyin! 🙂 Gelelim bugün paylaşacağım konuya…

Yeni yıl heyecanı dört bir yanımızı sarmışken, misafirlerimize ikram edebileceğimiz farklı ikramlar bulsak hiç de fena olmazdı değil mi?

Aslında çok basit malzemelerle, kolayca hazırlayabileceğiniz yılbaşı tarifleri mevcut. Hem görsellikleri hem de lezzetleri ile misafirlerinizin ya da sevdiklerinizin hafızalarında unutamayacakları tatlar bırakmaya ne dersiniz?

Çilek Sürprizli Yılbaşı Ağacı

Sadece dört malzeme ile harika yılbaşı ağaçları yapabilirsiniz!

Gerekli malzemeler:

 • Çilek
 • Oreo
 • Krem şanti
 • Gıda boyası ya da ıspanak
 • Süsleme şekeri

Çilekleri güzelce temizledikten sonra kürdana batırın ve gıda boyası ya da ıspanak (hangisini tercih ederseniz, ıspanak suyundan İlkay’ın daha önceki bir yazısında da bahsettiği gibi doğal yeşil rengi elde edebilirsiniz) ile elde ettiğiniz yeşil krem şantiye batırın. Her tarafını güzelce buladıktan sonra süsleme şekerlerini üzerine serpiştirin ve üzerine krem şanti sürdüğünüz Oreo’nun üzerine oturtun. En tepeye minik yıldızlar ekleyebilirsiniz. Voila! Çilek Sürprizli Yılbaşı Ağaçlarınız hazır…

1

Browni Tabanlı Yılbaşı Ağacı

Çilek Sürprizli Yılbaşı Ağacı ile benzer bir tarif ancak tabanı ve tekniği farklı. Yine aynı malzemeler ile sadece Orep yerine küp küp kestiğin browni kekleri kullanın ve krem şantiyi yıldız uçlu bir krema sıkacağı ile çileklerin üzerine sıkın. Gerisi için aynı işlemleri takip edebilirsiniz…

5

Jöleli Yılbaşı Küpleri

En fazla yarım saatinizi alacak!

Gerekli malzemeler:

 • Üç renk jöle (yeşil, kırmızı ve beyaz)
 • Krem şanti
 • Süsleme için nane ve vişne

Standart tarife göre hazırladığınız jöleyi ince katmanlar halinde borcama dökün. Bir kat donduktan sonra diğer rengi üzerine ekleyin. Bu şekilde istediğiniz yükseklikte jöleyi soğuması için buzdolabına koyun. Daha sonra eşit karelere ya da yapabiliyorsanız farklı şekillere bölün.

2

Krema sıkacağı ile sıktığınız krem şantilerin üzerine de vişneleri oturtun. İşte küpleriniz hazır…

3

Çilekten Noel Babalar

Sadece çilek ve krem şanti… Çileğin uç kısmına daha yakın olacak şekilde kesin. Araya krem şantiyi sıkın ve kapatın!

6

Temalı Bisküviler

Gerekli malzemeler:

 • Türlü, çeşitli bisküvi 🙂
 • Krem şanti
 • Gıda boyası
 • Marşmelov
 • Şeker
 • Çikolata sosu

İlk temamız için bisküvilerin (bu bisküvileri Eti Form kullanabilirsiniz, hem çok lezzetli oluyor hem de şekli aynı) bir tarafını krem şantiye batırıp güzelce tepsiye diziyoruz. Daha sonra renklendirdiğimiz krem şanti ile üzerine desenler çiziyoruz.

7

İkinci bisküvimizde de çikolata sosu ile geyiklerin göz ve boynuzlarını yapıyoruz. Yeşil mercimek boyutunda sıkacağımız krem şantinin üzerine de kırmızı ve yuvarlak şekerimizi koyup tamamlıyoruz.

8

Bu üzgün ve erimiş kardan adamlı bisküviyi yapmak içinse marşmelovlara ihtiyacımız olacak. Bisküviler üzerinde uygun bir kenara konumlandırdığımız marşmelovların düşmemesi için düz bir tepsi içinde mikrodalga fırına koyuyoruz. Fırınınızın ayarına göre 15-30 saniye arası beklettikten sonra çıkarıyoruz. Çikolata sosu ve şekerle süslüyoruz.

9

Bu yazımda basitçe bulabileceğiniz malzemelerle uygun fiyatlı yılbaşı tarifleri sunmaya çalıştım. Umarım hepinizin yeni yılı bu tarifler kadar tatlı geçer ve tüm güzellikler sizinle olur 🙂

Devamını oku:
platform-topuklu-ayakkabilar
Eğer Kısa Boyluysanız

Kapat